Rozhovor s kameramanem Jakubem Novotným 

Říj 18, 2023

Náš bývalý žák, na střední školu odcházel v roce 2013. Živí se nyní jako kameraman a editor. Většinu jeho práce tvoří natáčení reklamních spotů, videoklipů, firemních videí, svateb, festivalů a závodů rallye. Má rád cestování a při natáčení cestovních dokumentů přímo pro ministerstva cestovního ruchu různých zemí si plní cestovatelské a pracovní sny.

 1. Vybavil byste si nějakou vzpomínku na svá školní léta? 

Vzpomínek mám několik. Nevím, kam otázka má vést, ale vzpomínám na období “šlapáku”, období Diabolo, období  hakise, shuffle, DnB, období pogů a karetních her Bang!  To všechno nás po těch dlouhých let spojovalo. Konkrétních vzpomínek mám několik, ale kdybych měl “vypíchnout” doopravdy jednu, tak to je… Je jich hodně. Asi běhání pro rohlíky od pana školníka. 

 1. Chodil jste na naši základní školu rád? Proč ano/ne? 

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, jelikož zahrnuje všech devět ročníků tohoto nelehkého mladistvého období. Ve skutečnosti nejde jen o to, jestli daný člověk chodí na danou školu rád, ale jde o to, jak se v ní cítí a jaký je kolektiv. Už od první třídy jsem měl ve “své” lavici spolužáky, které jsem znal od dětství (kluci Vanišovi). Ti mi byli oporou po celých devět let a díky nim jsem na školu chodil rád. Vanišovi ovšem nebyli jediní, celá třída víceméně držela při sobě, na všechno a všechny ze třídy vzpomínám rád (abych jmenoval všechny vzpomínky na každého, to bych se upsal). 

 1. Jaký byl Váš oblíbený a neoblíbený předmět? 

Paradoxně nejoblíbenější byl předmět s panem učitelem Jiranem – nejkontroverznější učitel. Bohužel s ním mělo spor pár spolužáků a byl “odložen”. Jiran byl učitel zeměpisu. Měl svůj osobitý styl učení. Jenže ve výsledku mě toho naučil nejvíce ze všech učitelů. V hodinách zeměpisu nás neučil jen fakta z učebnic. Minimálně 70 % z toho byly zkušenosti, zajímavosti a přehled o světě. To nás nikdo jinde takto neučil. Ve výsledku jsem ty zajímavosti použil tolikrát, že to nejde spočítat. 

Další oblíbený předmět je matematika, za což vděčím panu Urbanu a učiteli Duškovi. Díky nim jsem v podstatě chtěl maturitní zkoušku z matematiky a složil jsem několik matematických zkoušek na vysoké škole (poznámka – matika je fakt důležitá). 

 1. Měl jste nějakého oblíbeného spolužáka nebo učitele? 

Jak jsem psal. Dle mého nejoblíbenější, ač možná nepopulární názor, je učitel Jiran. Opravdu mě toho o světě naučil mnoho a díky němu v podstatě cestuji. Oblíbených učitelů je opravdu hodně a vážně se omlouvám, jestli jsem na některé zapomněl. Dovolte mi alespoň některé jmenovat (nebrat ohled na pořadí): Dušek za správný, výchovný a uvědomělý přístup k dětem. Paní Bartoníčková (nejlepší učitelka na angličtinu), učitelka Pechová na chemii, Trnková na ICT (díky ní jsem objevil svět grafiky – děkuji), paní starší Trnková za tělocvik. Jiran za univerzální přístup k informacím, Zýková – za trpělivost (omlouvám se, jestli jsem na někoho zapomněl). 

Spolužáci jsou jednodušší, všechny je mám rád, bohužel nejsem se všemi v kontaktu. Když na to vzpomínám, všichni jsme se měli doopravdy rádi, až na jednoho (kdo ví ten ví).  Co vím, tak spousty z nich mají již rodinu – což mě u některých překvapuje, ale jsem na ně pyšný (fakt). 

(Pozdrav pro Nicka a Hrubajze, Danču a ostatní) 

 1. Jaký jste měl největší průšvih? 

Největší průser byl asi zničení nové chemické třídy 😊 … Nic víc k tomu nemám (bylo to omylem). 

 1. Byl jste se někdy na naší základní škole podívat? Pokud ano, překvapilo Vás něco? 

Byl jsem, ale to bylo asi 2 roky po absolvování základní školy. Myslím, že mě nic nepřekvapilo. 

 1. Co děláte teď, co Vás živí? 

Nyní pracuji jako OSVČ – kameraman a editor. 

 1. Co Vám nynější profese dala a vzala? 

Nynější profese mi vzala vysokoškolské vzdělání. Ihned po maturitě jsem byl přijat na Aplikovanou informatiku v Hradci Králové. Již v druhém ročníku jsem věděl, že to není ta cesta, kterou se chci vydávat. Ve třetím ročníku jsem již studium vzdal a vydal se cestou, kterou jsem se chtěl dát již od základní školy (dramaťák). 

(Poznámka pro čtenáře – ve znění respondenta – Vysokoškolský vzdělání zdarma jen tak nikde neseženeš, zkus to). 

A co mi dala?  

Právě mi nynější profese dala prostor cestovat, natáčet pro zajímavé osoby jako Voxel, Gabriela Soukalová (Koukalová), reklamní spoty do televize, natáčet cestovní dokumenty, nebo například jet nejtěžší rallye světa – Dakar. 

 1. Co Vás v současné době baví a naplňuje? 

Nejvíce mě momentálně naplňuje cestování a natáčení cestovatelských dokumentů (opět mi tato nadšenost pro cestování do hlavy vtloukla Jiranova učitelská výchova).  

 1. Dal byste nějakou radu našim žákům? 

Bohužel musím dát za pravdu “komoušům” a jejich Leninským vzorům… Učit se, učit se, učit se… 

Bez učení to doopravdy nejde. A i když mi je pouhých 25 let… Každý pozná hlupáka.  
Rada č. 2-4 – Neboj se objevit svět. Neboj se říct ne. Neboj se zkoušet nové věci. Neboj se. 

Opravdu každá zkušenost mi dala za pravdu – ŘÍCT SI “Neboj se“. Díky téhle větě jsem se dostal do různých koutů světa, natáčel jsem díky tomu celorepublikovou velkou kampaň pro TV Prima, videoklipy pro velké osobnosti atd… 

 1. Co Vás v nejbližší době čeká? 

V nejbližší době mám naplánované 4 videoklipy a natáčení pro Mountfield HK. Na konci roku odlétám do Saudské Arábie natáčet pro televizi Nova Rallye Dakar, poté profesní výlet na Island a do Georgie. 

 1. Jaký je Váš největší profesní úspěch? 

Za mě je pořád největší úspěch natáčení pro Martina Macíka Rallye Dakar. Jel jsem s ním sezónu po Španělsku a následně Dakar. 

Následující rok jsem jel se stájí Buggyra Racing a letos nejspíše pro televizi Nova. Dále mě nejvíce uchvátilo natáčení pro pořad Objektiv (což mi otevřelo oči do světa). Nutno dodat, že k tomuto bych se nikdy nedostal bez Michala Dvořáčka. 

Děkujeme za odpovědi a přejeme hodně štěstí a úspěchů!

Autor: Viktorie Skalická
Korektury: Kristýna Kadlecová

Nejčtenější články

Rozhovor s režisérem Adamem Kolomanem Rybanským

Jmenuji se Adam Koloman Rybanský a jsem filmový režisér a scenárista. Po základní škole v Třebechovicích jsem studoval na Gymnáziu J.K.Tyla a po maturitě jsem nastoupil...

Název článku 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nulla est. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Nullam eget nisl. Duis aute irure dolor in...

Název článku 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nulla est. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Nullam eget nisl. Duis aute irure dolor in...

Název článku

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nulla est. Nunc dapibus tortor vel mi dapibus sollicitudin. Nullam eget nisl. Duis aute irure dolor in...

Komentáře

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *